Lista PEP – Co to jest?

Lista PEP – Co to jest?

17 sierpnia, 2021 Wyłączono przez PiGl

Lista PEP to baza osób, które zajmują stanowiska polityczne. W artykule poruszymy temat bazy PEP w systemie analitycznym raportującym iAML, który pomaga instytucjom obowiązanym. Definicja, która została ustalona w ustawie AML z 1 marca 2018 roku jasno mówi, że o status PEP mogą ubiegać się osoby, które zajmują eksponowane stanowiska polityczne lub pełnią funkcje publiczne.

Możliwe powiązania PEP z częścią systemu prania pieniędzy

Osoby należące do PEP mogą być częścią systemu prania pieniędzy ze względu na korupcję lub przekupstwa. Każda współpraca z osobami, które zajmują eksponowane stanowisko publiczne jest narażona na proceder prania pieniędzy. W związku z tym relacje z PEP wymagane jest zastosowanie środków bezpieczeństwa związanego z finansami. Dzięki temu jest możliwe zidentyfikowanie PEPów.

dollar 544956 1280

Dlaczego system iAML z listą PEP-ów to idealne rozwiązanie dla polskich instytucji obowiązanych?

  • Lista PEP cechuje się wysokim poziomem dokładności oraz precyzji. Zdobyła zaufanie wśród tysięcy klientów. Wszystkie dane zostały zebrane przez zaufanych pracowników wyspecjalizowanych w obszarze AML.
  • Lista to źródło informacji o PEP, umożliwia optymalizację kosztów oraz zapewnia pełną zgodność z ustawą AML. W jej skład wchodzi ponad 9000 PEP polskich oraz kilkadziesiąt PEP zagranicznych.
  • Znajdują się tam zawsze aktualne dane o PEP, które są regularnie weryfikowane.