Czym różnią się od siebie tkaniny i dzianiny?

Czym różnią się od siebie tkaniny i dzianiny?

27 września, 2018 Wyłączono przez SP

Tkaniny i dzianiny. Potocznie wymieniamy te słowa jako synonimy. Każda krawcowa złapie się jednak za głowę na dźwięk tak rażącego błędu. Jakie są różnice między tymi dwoma materiałami? Jak są wykonywane? Do czego się nadają?

Jakie różnice dzielą tkaniny i dzianiny?

Trzy zasadnicze: sposób produkcji, wygląd i zastosowanie. Tkaninę tka się z dwóch nitek, jedna nosi nazwę osnowa, druga: wątek. Przeplata się je poziomo i pionowo. Do zrobienia dzianiny potrzeba natomiast tylko jednej nitki, która przeplatana jest na osnowarkach.

Te pierwsze są raczej jednolite, nie zawsze rozciągliwe. Dzianiny mogą być nawet ażurowe i są dość elastyczne. Odpowiednio przetworzone, mogą też mieć rożne faktury i wzory. Nie wszystkie z nich jednak zadrukujemy.

dzianiny, nie tkaniny

Jakie jest zastosowanie tkanin i dzianin?

Z tkaniny uszyjemy pościel, obrusy, odzież (ale tę nierozciągliwą, jak spodnie czy płaszcze itd.), z dzianiny natomiast czapki, bluzy, rajstopy, skarpetki, słowem: wszystko, co w zamierzeniu ma być elastyczne.

tkaniny, nie dzianiny

Czy są w czymś do siebie podobne?

Poza nazwą – w niczym. Służą do zupełnie innych celów i inaczej będziemy je prać, suszyć i nosić. Na różne sposoby będziemy też z nich szyć: do tkanin wystarczy zwykła maszyna, dzianiny wymagają tej typu overlock.

Tkaniny i dzianiny: które lepsze?

Dzianiny podkreślają figurę, tkaniny się nie elektryzują. Wymagają za to prasowania w przeciwieństwie do dzianin, przy których możemy zapomnieć o żelazku. Ciężko je porównywać, bo zwyczajnie służą do szycia innej odzieży i akcesoriów. Trzeba raczej dopasować typ materiału do tego, co zamierzamy uszyć.