Ergonomia stanowiska pracy

Ergonomia stanowiska pracy

24 grudnia, 2020 Wyłączono przez PiGl

Fraza ergonomia pochodzi z greckiego, odnosi się do dwóch słów ergon czyli praca oraz nomos – wiedza. W języku polskim określa się na wiedzę o pracy. Ergonomia stanowiska pracy powinna skupiać się na zachowaniu balansu pomiędzy pracownikiem a jego otoczeniem. Według tej zasady powinno się dostarczyć człowiekowi wszelkich narzędzi pracy, technologii oraz urządzeń do jego potrzeb psychologicznych i fizjologicznych.

ergonomia stanowiska pracy

Prawidłowa ergonomia stanowiska pracy

Podczas pracy umysłowej często przebywamy długi okres czasu w pozycji siedzącej przy biurko. Praca w ten sposób przez długi czas może skutkować poważnymi schorzeniami i chorobami. Dla lepszej ergonomii stanowiska pracy powinniśmy dbać o własną dietę i aktywność fizyczną. Pomocne tutaj będą narzędzia pracy skonstruowane według zasad ergonomicznych m. in. biurka ergonomiczne Sit-Stand, które pozwalają na regulację wysokości i pracę na stojąco. Również ergonomiczne myszki, klawiatury mogą okazać się pomocne.

O czym warto pamiętać

Warto zadbać o ergonomię w pracy, ponieważ wpływa to bezpośrednio na zdrowie naszych pracowników. Przede wszystkim należy pamiętać o uważaniu na złe nawyki podczas pracy. Nie powinniśmy się garbić przy biurku, nogi powinny być wyprostowane a co najważniejsze warto robić krótkie przerwy podczas pracy, aby rozluźnić mięśnie a oczy mogły odpocząć od sztucznego światła monitora. Prawidłowa ergonomia stanowiska pracy zwiększa produktywność i samopoczucie pracowników.