Od czego zależy cena okien?

Od czego zależy cena okien?

1 września, 2021 Wyłączono przez A S T A

Stolarka okienna niestety nie należy do najtańszych. Dlatego też inwestorzy często zastanawiają się, od czego zależy cena okien oraz co sprawia, że w rzeczywistości nie są one nieco tańsze? Oto odpowiedzi na te pytania.

Od czego zależy cena okien w praktyce?

Jednym z głównych aspektów wpływających na ogólny koszt jest to, z jakiego materiału została wykonana stolarka. Z tego też powodu modele drewniane oraz z aluminium są droższe, aniżeli te z PVC. Od czego zależy cena okien poza tym? Głównie od kształtu i wielkości. W przypadku nietypowych i niestandardowych pod względem wielkości okien, ich cena będzie znacząco wyższa od tych modeli, które są określane jako typowe. Czynnik ten koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przed wyborem.

pexels joao jesus 921294 1

Izolacyjność, czyli kolejny czynnik wpływający na cenę

Istotne znaczenie ma też to, jakie parametry pod względem izolacyjności ma stolarka. Przykładowo okna przeznaczone do domów pasywnych będą musiały spełniać bardziej rygorystyczne wymogi pod tym względem. Dlatego będzie wiązało się to z wyższą ich ceną. Niemniej jednak taki zwiększony wydatek powinien finalnie zwrócić się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Jak widać kryteriów wpływających na finalny koszt stolarki jest naprawdę wiele. Nie dziwi więc, że oferta rynkowa jest tak różna, także pod względem cenowym. Inwestorzy zdecydowanie nie mają więc łatwej decyzji do podjęcia.