Witamina K tabletki – kiedy po nie sięgnąć?

Witamina K tabletki – kiedy po nie sięgnąć?

2 września, 2021 Wyłączono przez A S T A

Witamina K ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu, odpowiada bowiem m.in. za prawidłową gospodarkę wapniową organizmu, dzięki czemu jest podstawą zachowania układu kostnego w dobrej kondycji. Nie są to jednak jedyne czynniki sprawiające, że witamina K tabletki to obecnie coraz częściej wyszukiwany przez pacjentów suplement.

Osoby z ryzykiem niedoboru witaminy K

Organizm człowieka magazynuje ją w niewielkich ilościach, dlatego też skutki niedoboru są odczuwalne naprawdę szybko. Dlatego też witamina K tabletki to preparat dla osób, które mają problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, w tym celiakię, choroby zapalne (np. Leśniewskiego-Crohna) oraz zapalenie trzustki. Narażoną grupą są też osoby często stosujące antybiotyki.

pexels cottonbro 6542029 1

Produkty żywnościowe z witaminą K

Tabletki z witaminą K to niejedyny sposób na jej dostarczenie do organizmu. Można znaleźć ją przede wszystkim w produktach roślinnych, w tym w warzywach z chlorofilem takich jak natka pietruszki, brokuł oraz brukselka. Aby jednak zwiększyć przyswajalność, takie warzywa warto spożywać przynajmniej z niewielką ilością tłuszczu, bowiem to właśnie w nich ulega ona rozpuszczeniu.

Jak widać witamina K to podstawa do zachowania zdrowia i to niezależnie od wieku. W przypadku chęci ewentualnej suplementacji warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż także nadmiar może być szkodliwy dla organizmu.