Jakie funkcje w organizmie pełni witamina B12?

Jakie funkcje w organizmie pełni witamina B12?

6 października, 2022 Wyłączono przez A S T A

Witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu. Za co jednak dokładnie ona odpowiada? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

Wpływ witaminy B12 na organizm

Generalnie oddziaływanie to jest bardzo szerokie. Bierze ona udział m.in. w procesie wytwarzania krwinek czerwonych, a także uczestniczy w wielu reakcjach metabolicznych. Ma również kluczowe znaczenie dla pracy układu nerwowego. Witamina B12 buduje bowiem osłonkę mielinową włókien nerwowych, a także wspiera proces syntezy neuroprzekaźników. Inną ważną funkcją jest wspieranie gospodarki hormonalnej organizmu oraz jego odporności. Jak więc widać potencjalne niedobory są bardzo niebezpieczne.

Witamina B12

U kogo mogą zdarzyć się niedobory witaminy B12?

Okazuje się, że na niedobór najbardziej narażone są osoby na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej, które nie spożywają mięsa. Ryzyko pojawia się też u osób, które mają pogorszone wchłanianie z przewodu pokarmowego. Dotyczy to m.in. przewlekłej choroby Leśniowskiego-Crohna. U wspomnianych grup konieczna może być suplementacja, którą warto omówić z lekarzem.

Jak doskonale widać witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu i jej niedobór może być poważny w skutkach. Na szczęście można ją z łatwością dostarczyć z pożywieniem, ewentualnie również suplementować. Pomagają w tym suplementy dostępne w aptekach bez recepty, które zawsze trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.