Co zmieni zerowy VAT na żywność?

Co zmieni zerowy VAT na żywność?

16 marca, 2022 Wyłączono przez J P

Wraz z wejściem projektu dotyczącego Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, zmienia się stawka podatku VAT na wiele produktów żywnościowych i nie tylko. Projekt został przyjęty 11 stycznia, a jego wdrożenie miało miejsce 1 lutego. Obejmować on okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku. Jak zerowy VAT na żywność wpłynie na nasze życie i co w nim zmieni?

Zerowy VAT na żywność- co podchodzi pod projekt antyinflacyjny?

Nowa ustawa o redukcji stawki VAT na czas określony dotyczy wielu różnych produktów. Zerowy VAT na żywność obejmie te produkty oraz napoje, które wcześniej posiadały stawkę sięgającą poziomu 5%, a także gaz oraz nawozy. Wśród tej żywności możemy znaleźć produkty takie jak mięsa, ryby czy przetwory mleczarskie. Obniżenie poziomu procentowego będziemy mogli zauważyć także na paliwach jak LPG, benzyna czy ropa, których stawka zmniejszy się z 23% na 8%, a także w energii cieplnej.

zerowy vat na żywność sklep

Jak projekt ten wpłynie na nasze życie?

Obniżenie stawki VAT na paliwo oraz żywność swoje największe efekty będzie miało w cenach tych produktów, gdyż żywność sprzedawana w sklepach stanieje. Przełożenie na spadek cen może mieć również niższa cen paliw, ponieważ wywoła to mniejsze koszty transportu tych produktów od producentów. Więcej informacji na temat zerowy VAT na żywność znajdziesz na stronie Exorigo Upos.